Stanisław Broda

Broda StanisławStanisław Broda, dyrektor Huty im. Marcelego Nowotki, urodził się 18 września 1928 roku w Słupczy w powiecie Sandomierskim. W Sandomierzu uczęszczał do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego. Później, w latach 1950-1954, studiował w Szkole Inżynierskiej w Częstochowie (obecnie Politechnice Częstochowskiej).

Zaraz po studiach podjął pracę w Hucie Stalowa Wola, a niedługo później został przeniesiony do ostrowieckiej huty. Pracował m.in. na stanowisku kierownika w Walcowni Dużej oraz na stanowisku kierownika Wydziału Walcowni Średnio-Małej.

Równocześnie Stanisław Broda kontynuował studia, tym razem magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (kierunek przeróbka plastyczna).

W 1970 roku powołano go na stanowisko dyrektora naczelnego Huty im. Marcelego Nowotki. Kierował nią przez sześć lat do 1976 r. W tym czasie realizowano tzw. czwarty plan pięcioletni obejmujący lata 1971-1975). W tym czasie została podjęta uchwała rządowa o budowie Nowego Zakładu Metalurgicznego, którego gorącym orędownikiem był Stanisław Broda.

Właśnie wtedy powstały obiekty produkcyjne, takie jak: a) Stalowani Elektryczna z 3 piecami łukowymi 10 ton i 2×50 ton, o zdolności produkcyjnej 250 tysięcy ton stali rocznie, b) Prasownia z prasami o nacisku 800, 1250, 2000, 3200 i 8000 ton o zdolności 50 tysięcy ton odkuwek rocznie, c) Wydział Obróbki Mechanicznej ze 158 obrabiarkami o zdolności 28.400 ton wyrobów obrobionych w skali roku, d) Wydział Obróbki Termicznej z zespołem 30 pieców o zdolności 61 tysięcy ton wyrobów obrobionych cieplnie w skali roku.

Dzięki temu uruchomiono produkcję takich asortymentów jak: okrętowe wały korbowe składane i monolityczne, walce hutnicze, części silników okrętowych, wały główne turbin i generatorów, elementy urządzeń dla górnictwa nafty i gazu oraz szereg innych dla przemysłu chemicznego i maszynowego, jak również dla energetyki jądrowej.

W drugim etapie rozbudowy Zakładu Metalurgicznego wybudowano 3 piece elektryczne o pojemności 140 ton z dwoma agregatami ciągłego odlewania o zdolności 900 tysięcy ton wlewków w skali roku. W marcu 1975 roku rozpoczęto budowę wytwórni konstrukcji stalowych o zdolności 30 tysięcy ton konstrukcji w skali roku.

Zarządzana przez dyrektora Stanisława Brodę ostrowiecka Huta przeszła do historii polskiego hutnictwa jako pierwsza, w której odlano wlewek kuźniczy o masie 50 ton, 65 ton a w późniejszym okresie 130 ton. Zasługą Stanisława Brody było także wybudowanie hutniczych ośrodków wypoczynkowych w Międzywodziu, Jastrzębiej Górze, Szczawniku i Brodach Iłżeckich.

Władze Państwowe doceniły to, odznaczając go w 1974 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 1976 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po odejściu z Huty im. Marcelego Nowotki Stanisław Broda został dyrektorem wybudowanego w tym okresie od podstaw Zakładu Przeróbki Złomu.

Zmarł 4 lipca 1980 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Synowie  – Andrzej i Zbigniew – wspominają ojca, jako wielkiego miłośnika podróży, wędkarstwa, zwierząt (a zwłaszcza psów) oraz sportu (był sędzią piłkarskim). Z inicjatywy Henryka Tracza, w obecności przedstawicieli rodziny, ostrowiecka Rada Miasta stosowną uchwałą podjęła 26 kwietnia decyzję o nadaniu jego imienia ulicy na terenie Starego Zakładu Huty.