200 LECIE HUTY W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

Piątek 17maja br. był głównym dniem uroczystości związanych z obchodami 200 lecia Huty. W Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie wcześniej mieściła się Hutnicza Szkoła Zawodowa o godz. 11,00 odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta i Rady Powiatu poświęcona jubileuszowi 200 lecia Huty. W Sesji uczestniczyli posłowie na Sejm Jarosław Górczyński, Zbigniew Pacelt, Jarosław Rusiecki, wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Świercz , członek zarządu Województwa Św. Kazimierz Kotowski , wiceprezes NOT w Warszawie Grzegorz Lipowski, prezes SITPH w Polsce Janusz Szpytko, prorektor AGH w Krakowie Mirosław Karbowniczek oraz władze miasta i powiatu. W Sesji wzięła również udział liczna grupa zasłużonych hutników, którzy zostali udekorowani okolicznościowymi medalami.
O przejściowych trudnościach i lepszych perspektywach Huty mówił obecny Dyrektor Generalny Celsa „Huta Ostowiec” Josep Vilaseca. Przedstawiciele władz życzyli Hutnikom
i ich rodzinom dużo pomyślności.

Po południu, w kameralnym Pałacyku Tarnowskich odbyła się Uroczysta Sesja Naukowa poświęcona jubileuszowi. Organizatorem Sesji było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego działające przy Hucie Ostrowiec, któremu przewodniczy Prezes Koła, Członek Zarządu Głównego SITPH Andrzej Sidowski.
Uroczystą Sesję Naukową sprawnie poprowadził prorektor AGH Mirosław Karbowniczek.
Wygłoszono dwa referaty, pierwszy autorstwa dr Ireneusza Suligi z AGH „Rozwój technologii hutniczych na przestrzeni wieków w Staropolskim Okręgu Przemysłowym” oraz „200 lat Huty w Ostrowcu Świętokrzyskim w fotografii” wygłoszonym przez Andrzeja Sidowskiego Prezesa Koła SITPH przy Hucie Ostrowiec.
Następnie z okazji Jubileuszu 200-lecia Huty wręczono wyróżniającym się w pracy stowarzyszeniowej i zawodowej, członkom SITPH honorowe odznaki, otrzymali je:
- Krzysztof Brzozowski, Witold Dubiel, Wojciech Lisiecki i Wojciech Żurek srebrne odznaki honorowe SITPH,
-Tadeusz Plaskota, Włodzimierz Milcarz i Marian Szczerba złote honorowe odznaki SITPH,
- Grażyna Ląd i Stanisław Ostrowski srebrną honorowa odznakę NOT,
-Ireneusz Bajster otrzymał diamentową odznakę SITPH
Dekoracji dokonali obecni na uroczystości Prezes SITPH Janusz Sznytko i wiceprezes NOT Grzegorz Lipowski, którzy złożyli na ręce Dyrektora Generalnego Huty życzenia dla załogi.
Kolejnym miłym etapem sesji było pasowanie młodych hutników z tradycyjnym „przekuciem”.
Sesja została zakończona wspólnym pamiątkowym zdjęciem i tradycyjnym spotkaniem „Pod Kadzią”.
Również w sobotę i niedzielę 18 i 19 maja na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego trwały dalsze uroczystości, gdzie odbyło się wiele imprez kulturalno –rozrywkowych.